Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obecně o hadím jedu

Jedovatí hadi jsou vlastně všichni, protože jed je vlastně žaludeční šťáva. Ale jaktože třeba škrtiči nebo užovky nemohou vyprodukovat jed? Chybí jim totiž jedové zuby a jedová žláza. To je celá věda!

Neurotoxin

Nerotoxin je jed působící na nervovou soustavu. Přesněji řečeno působí na nervosvalová zakončení. Působí velice rychle. Oběť je paralizována (ochromena) a v zápětí u ní dojde k zadušení, protože se zastaví dýchací pohyb. Jaden gram by mohl zabít tisíc lidí!!!!! Člověk se však proti tomuto jedu dokáže ubránit. Musí se ale poskytnout dýchání z úst do úst. A okamžitě tam musí být lékař. Nebo člověk umírá!    

Hemotoxin

Hemotoxin, neboli krevní jed, rozkládá krevní elementy. Nepůsobí tak rychle jako neurotoxin, narozdíl od něj výrazně poškodí tělo. Oběti způsobí krevní sraženiny a dochází k úmrtí. Veškeré hemotoxiny způsobí rozklad krevního řečiště (stěny cév), rozrušení (trauma) krevního oběhu, rozklad tkání. Jedinou vyjímkou je ježek, který je proti tomuto jedu odolný. Stejně tak vůči tomuto jedu jsou odolní i studenokrevní živočichové (plazi, obojživelníci). Například: určité množství hemotoxinu zabije potkana a žábě se nic nestane. Jenže had by žábu uštkl ještě jednou (vpravil by do ní více hemotoxinu), a to by ji už zabilo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

......

(kamca, 30. 12. 2007 11:09)

ja sice se o tohle moc nezaji´mam ale mohlli bys te mi na e-mail: kamca.namez@email.cz nejake obrazky?jako hadu dekuji kami